недела, 14 јули 2024

Ердоган: Израелскиот премиер Нетанјаху влезе во историјата како крвникот на Газа

Објавено на

часот

Сподели

„Нетанјаху веќе го впиша своето името во историјата како крвникот на Газа. Тој ја загрозува безбедноста на сите Евреи во светот, поттикнувајќи антисемитизам со убиствата кои ги врши во Газа“, кажа Ердоган, а пренесува Франс прес.

Израел го отповика својот дипломатски персонал од Турција како безбедносна мерка за претпазливост на почетокот на нападите врз Газа. Турција го отповика својот претставник во Тел Авив во знак на протест поради потегот на Израел.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ