недела, 14 јули 2024

Движењето Европа сега води според првичните резултати на изборите во Црна Гора

Објавено на

часот

Сподели

Претходните проекции покажуваа дека ПЕС би можела да освои 30 отсто од гласовите. Вонредните избори во Црна Гора ги обележа рекордно ниска излезност од околу 55 отсто.

Движењето Европа сега е политичка партија настаната од првата влада формирана по парламентарните избори во 2020, а лидери и се некогашните министри во владата на поранешниот премиер Здравко Кривокапиќ, Милојко Спајиќ и Јаков Милатовиќ.

Демократската партија на социјалистите на Мило Ѓукановиќ освоила 22 отсто од гласовите, или 22 пратеници, иако на нејзината изборна листа по повеќе од три децении ги немаше Ѓукановиќ и неговите најблиски соработници. Ѓукановиќ поднесе оставка на местото лидер на партијата по поразот на претседателските избори во април.

Коалицијата на Обединета реформска акција и Демократска Црна Гора, на актуелниот премиер Дритан Абазовиќ и поранешниот претседател на парламентот Алекса Бечиќ, освоила 13 отсто од гласовите, или 11 пратеници.

Коалицијата настаната со распаѓањето на просрпскиот Демократски фронт, сочинета од Нова српска демократија и Демократска народна партија, освоила 15 отсто од поддршката на гласачите, или 14 пратеници.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ