вторник, 23 јули 2024

Денеска во Скопје почнува Фестивалот на улична храна

Објавено на

часот

Сподели

Фестивалот ќе се одржува на паркингот на „Театар Комедија“. Во работните денови љубителите на улична храна ќе може да го посетат од 17 часот, а за време на викендот од 13 часот.

„Како секоја светска метропола, така и нашиот главен град добива свој препознатлив фестивал на улична храна. Skopje Street Food Festival ги собра сите најдобри ресторани и бистроа за улична храна во Скопје на едно место и со тоа ви овозможува да уживате во прекрасни ароми и богати вкусови кои ќе ве одведат на незаборавна кулинарска авантура низ светот. Од наjвкусните италијански пици и паста, до мексикански такоси, американски бургери и многу други, откријте ги овие скриени богатства и иновативни креации на храна од кои ќе посакате залче повеќе“, најавуваат организаторите. 

На фестивалот ќе учествуваат: Jojo’s BBQ, Matto Napoletano, Bubble Waffle’s, Fat Kitchen Bistro, Scoop Artisan Gelato, Taco’s Jam, Three Hundred Rabbits, Oljo’s Street Food, Mustacos Taqueria, Moremania, Thai Box, Jes Pasta, Dren, Brunch Box Eatery и FJ Culinary Consultants.

Најавена е и музичка програма во чии рамки посетителите ќе имаат можност да ги слушнат бендовите Session Selection, Day Off – The next Generation и In the Mood, а специјален гостин е германско- америчкиот DJ и продуцент DJ Pari. Музика ќе пуштаат и нашите DJ-и, Bojan Chakra и Double G.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ