вторник, 23 јули 2024

Денеска во Хамбург ќе биде извршена ждрепката за Европското првенство

Објавено на

часот

Сподели

Хамбург ќе биде еден од десетте градови кои од 14 јуни до 14 јули ќе ги пречека најдобрите 24 репрезентации во Европа. Тие не се рангирани според пласманот на ранг-листата, ниту врз основа на нивната историја и успесите на континенталните натпреварувања, туку само според резултатите во квалификациите каде имаше многу изненадувања. 

Носители во ждрепката се Германија, Португалија, Франција, Шпанија, Белгија и Англија.

Албанија е во вториот шешир, Хрватска и Словенија се во третиот, а Србија е во четвртиот.

Не се познати тројца учесници на Европското првенство, тоа се репрезентациите кои преку плеј-оф мечевите од Лигата на нации ќе се пласираат на континенталниот собир.

s

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ