сабота, 20 јули 2024

Денеска и утре НАТО расправа за планот за обука и финансирање на Украина

Министрите за одбрана на НАТО денеска и утре се во Брисел на дводневни разговори за да се договорат за мисијата за поддршка на Украина со обука и долгорочни финансиски обврски.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во пресрет на состанокот ги повика сојузниците „да го одобрат планот за координација на безбедносната помош и обука во Украина што ќе ја води НАТО“.

Проектот е главен дел од одбранбениот пакет за Украина што НАТО, 32-члената алијанса, сака да го одобри на самитот на лидерите на алијансата во Вашингтон во јули.

Целта е да се префрли одговорноста за координација на воената помош за Украина од неформалната структура на Контакт групата за одбрана на Украина предводена од Соединетите држави на формалните структури на НАТО.

Во тек се и разговори меѓу сојузниците за да договорат обврска за долгорочна финансиска поддршка на Украина. Столтенберг претходно изјави дека на Украина ѝ требаат најмалку 40 милијарди евра секоја година.

Рустем Умеров, украинскиот министер за одбрана, учествува на состанокот со министрите за одбрана на НАТО како дел од координативното тело на Советот НАТО-Украина.

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин ќе претседава со состанокот на иницијативата предводена од САД во четврток, што беше предмет на интензивна дебата меѓу сојузниците пред состанокот на министрите за одбрана.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ