четврток, 19 септември 2024

Црвена звезда со пораз од Бенфика ја почна Лигата на шампиони (ВИДЕО)

Црвена звезда со 2-1 го загуби мечот од Бенфика кој се играше во Белград, Баер Леверкузен со убедливи 4-0 славеше на гостувањето кај Феенорд во првото коло од Лигата на шампионите.

Натпреварот на „Рајко Митиќ“ почна лошо за Црвена звезда, црвено-белите примија гол уште во 9. минута кога Актуркоглу даде гол за водство на Бенфика од 1-0.

Во 29. минута Кокџу даде убав гол од слободен удар за зголемување на предноста на Бенфика на 2-0.

Црвена звезда долго време се обидуваше да се врати во мечот, конечно дадоа гол во 86. минута кога Милсон погоди за конечни 2-1.

Баер Леверкузен со 4-0 го победи Феенорд на негов терен, сите голови беа постигнати во првото полувреме.

Вирц даде два гола, еднаш погоди Грималдо, еден погодок беше автогол на Веленрутер.