четврток, 25 јули 2024

Борел за Косово: Нови избори, учество на Србите и формирање на ЗСО

Објавено на

часот

Сподели

Жозеп Борел во објава на својот Твитер профил наведе дека доколку тоа не се направи ќе има сериозни последици за односите со ЕУ.

Високиот претставник изјави дека овие барања биле соопштени на средбата со претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Вјоса Османи.

Како што пренесуваат агенциите, тој објавил дека на самитот на европските лидери во Молдавија разговарал со Вучиќ и Османи за „опасната ситуација на Косово“.

Борел во објава на својот Твитер профил наведе дека доколку тоа не се направи ќе има сериозни последици во однос на односите со ЕУ.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ