петок, 19 јули 2024

Бомбашки напад за време на миса на Филипините, најмалку четири лица загинаа

Објавено на

часот

Сподели

Во нападот, за кој ниту една група не ја презела одговорноста, била употребена импровизирана експлозивна направа.

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос го осуди бесмислениот напад, кој според него го извршиле странски терористи, пренесува Ројтерс.

Државниот универзитет Минданао го осуди насилството и изрази солидарност со христијанската заедница и со жртвите на „трагедијата“.

Наставата беше прекината, а околу универзитетот беше распоредено дополнително обезбедување.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ