вторник, 16 јули 2024

Бил Гејтс: Поради вештачката интелигенција, ќе можеме да работиме само три дена во неделата

Објавено на

часот

Сподели

„Ако на крај добиете општество во кое ќе треба да работите само три дена во неделата, тоа е веројатно во ред“, рече Гејтс.

Во иднина, додаде тој, може да има свет каде што „машините ќе можат да ја направат сета храна и друго“, а луѓето нема да мораат да работат пет дена во неделата, а некои дури и повеќе за да заработат плата од која можат да преживеат.

Иако вештачката интелигенција може да донесе некои позитивни промени, Гејтс претходно ги призна ризиците од вештачката интелигенција доколку се злоупотреби. Во јули објави блог пост за потенцијалното влијание на вештачката интелигенција.

„Мислам дека влијанието на вештачката интелигенција нема да биде толку драматично како индустриската револуција, но сигурно ќе биде големо како воведувањето на персоналниот компјутер. Апликациите за обработка на текст не ја укинаа канцелариската работа, но ја променија засекогаш“, рече Гејтс во тоа време. Работодавците и вработените мораа да се прилагодат и тоа го направија, додаде тој.

И Гејтс не е единствениот бизнисмен кој предвидува пократка работна недела. Извршниот директор на ЈП Морган Џејми Димон рече дека следната генерација работници ќе имаат само 3,5 дена работна недела поради вештачката интелигенција.

„Вашите деца ќе живеат до 100 години и нема да имаат рак поради технологијата и веројатно ќе работат три и пол дена во неделата“, изјави Димон за Блумберг во октомври.

Гејтс еднаш рече дека смета дека спиењето го смета за „мрзеливост“ и му кажа на Ноа во подкастот дека неговиот живот се врти околу Мајкрософт од 18 до 40 години. Сега тој верува дека „целта на животот не е само работата“.

Компаниите во САД и во странство ја тестираа ефективноста на четиридневната работна недела, при што некои пријавија позитивни извештаи за подобрена рамнотежа помеѓу работата и приватниот живот и ефикасноста.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ