недела, 14 јули 2024

Белгија бара од Украина објаснување дали користела нејзино оружје во Русија

Објавено на

часот

Сподели

„Нашето министерство за одбрана и неговите разузнавачки агенции почнаа истрага и бараат информации за да утврдат што точно се случило“, изјави Де Кро, а пренесува Ројтерс.

„Европското оружје ѝ се испорачува на Украина под услов да се користи на украинска територија со цел одбрана на таа територија. Имаме строги контроли за да провериме што се случило“, додаде тој.

Де Кро се воздржа од коментирање на можните последици ако извештаите се потврдат.

„Не смееме да избрзуваме“, кажа белгискиот премиер и додаде: „Но, ја анализираме ситуацијата и многу сериозно ја сфаќаме“.

Вашингтон пост во саботата извести дека украинските борци, кои минатиот месец извршија напад преку украинската граница во рускиот регион Белгород, користеле тактички возила кои ги добиле од САД и Полска и носеле пушки произведени во Белгија и Чешка.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ