сабота, 13 јули 2024

Бајден го отвори самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го запре Путин

Американскиот претседател Џо Бајден им посака добредојде на претставниците на земјите-членки на НАТО на самитот во Вашингтон во вторник. Неговиот говор се фокусираше на поддршката за Украина, но исто така беше внимателно следен од сојузниците дома и во странство за да се види дали американскиот претседател сè уште може да води.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Бајден им рекол на светските лидери дека „НАТО е помоќен од кога било“ на 75-годишнината од постоењето, нагласувајќи го проширувањето на алијансата додека тој е на функција, пренесува Гласот на Америка.

„Задоволство е да ви бидеме домаќини во оваа значајна година, да гледаме наназад со гордост на сето она што го постигнавме и да ја гледаме нашата заедничка иднина со сила и одлучност. Денес НАТО е помоќен од кога било“, рече Бајден.

„Овој момент во историјата ја бара нашата колективна сила“, рече тој, нагласувајќи ја решеноста на НАТО да ѝ помогне на Украина да се одбрани од руска инвазија.

Тој додаде дека „Владимир Путин не сака ништо помалку од целосно потчинување на Украина и бришење на Украина од картата“.

„Украина може и ќе го запре Путин“, изјави тој.

Американскиот претседател истакна дека Русија нема да победи, но Украина ќе победи.

Во својот 13-минутен говор, Бајден не се осврна на домашната политичка драма околу неговата кампања.

Бајден издржа 12 дена исцрпувачки прашања за неговата подготвеност за функцијата, бидејќи некои од неговите колеги демократи на Капитол Хил и донатори на кампањата стравуваат дека ќе ги загуби изборите на 5 ноември по дебатата со републиканецот Доналд Трамп на 27 јуни.

Белата куќа се надева дека говорот може да го промени бранот на шпекулации од оние кои внимателно го набљудуваат Бајден и внимателно го испитуваат за какви било вербални неуспеси или знаци на конфузија.

Водачите на НАТО се собираат оваа недела на самит во Вашингтон, каде што алијансата ја одбележува 75-годишнината од своето постоење. НАТО никогаш не бил поголем, но предизвиците со кои се соочува се исто така големи – војната во Украина, сè поагресивната Кина, војната меѓу Израел и Хамас во Газа, а некои членки ја доведуваат во прашање нивната посветеност на алијансата.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ