недела, 14 јули 2024

Анкета: Секој трет демократ смета дека Бајден треба да ја прекине својата кандидатура

Еден од тројца демократи смета дека американскиот претседател Џозеф Бајден треба да ја прекине својата кандидатура за реизбор по минатонеделната дебата против републиканецот Доналд Трамп, но ниту еден истакнат новоизбран демократ не би поминал подобро од Бајден во хипотетичкиот дуел против Трамп, покажува анкетата на Ројтерс/Ипсос, која беше завршена вчера.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Ројтерс пренесува дека дводневната анкета покажала дека и Трамп (78) и Бајден (81) се поддржани од 40 отсто од регистрираните гласачи, што сугерира дека Бајден не го загубил тлото под нозе од дебатата.

Денот на изборите за американски претседател е 5 ноември.

Меѓу имињата на водечките демократи што беа ставени пред испитаниците, само Мишел Обама, сопругата на поранешниот демократски претседател Барак Обама, го надминала Бајден и води против Трамп со 50 спрема 39 отсто во хипотетичкиот дуел.

Мишел Обама, авторка на најпродаваните мемоари „Станување“ (Becoming) од 2018 година, повеќе пати рече дека не планира да се кандидира за претседателка.

Околу 32 отсто од демократите во анкетата рекле дека Бајден треба да се откаже од својата кандидатура за реизбор по дебатата во која пелтечеше и не успеа енергично да ги оспори нападите на Трамп, кои вклучуваа многу лажни тврдења, според Ројтерс.

Трамп се соочува со свои политички обврски, иако кривичните случаи поврзани со неговите обиди да го поништи својот пораз во 2020 година се запрени.

Во тесната борба, ниту еден од кандидатите не може да си дозволи да ја загуби поддршката од значителен дел од својата политичка база, наведува Ројтерс.

Демократските гласачи долго време се сомничави кон кандидатурата на Бајден.

Во анкетата на Ројтерс/Ипсос спроведена во јануари, додека партискиот натпревар за номинација сè уште беше во тек, 49 отсто од демократите рекле дека тој не треба повторно да се кандидира во 2024 година. Бајден вети дека ќе остане во трката.

Но, ако тој си замине, демократите чии имиња се изнесени како можни замени функционираат подеднакво добро или полошо од Бајден против Трамп во хипотетичките дуели, според анкетата.

Американската потпретседателка Камала Харис, на пример, заостана зад Трамп за еден поен, 42% спрема 43%, разлика што беше во рамките на маргината на грешка на анкетата од 3,5 поени, што ги прави шансите на Харис статистички подеднакво силни како оние на Бајден, според Ројтерс.

Харис излезе од сенката на Бајден во последниве месеци, станувајќи клучен глас во администрацијата за правата на абортусот.

Анкетата на Ројтерс/Ипсос покажа дека 81 отсто од демократските гласачи гледаат позитивно на Харис, во споредба со 78 отсто што го гледаат Бајден на истиот начин.

Сепак, 59 отсто од демократите сметаат дека Бајден, кој има 81 година, е премногу стар за да работи во владата, што е слично на резултатите од јануарската анкета.

Гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом, ѕвезда во подем во Демократската партија, за кој многу набљудувачи очекуваат дека би можел да се кандидира за претседател на следните избори, помина малку полошо, со 39 отсто поддршка во споредба со 42 отсто на Трамп, кога би биле ривали.

Ниту еден од избраните демократи што беа тестирани во директните дуели против Трамп официјално не ја објави својата кандидатура.

Анкетата, која беше спроведена на интернет, опфати 1.070 возрасни Американци на национално ниво.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ