сабота, 20 јули 2024

Американскиот Сенат блокираше милијарди за Украина: „Ова ќе има последици за 21 век“

Пакет нова безбедносна помош за Украина и Израел вреден милијарди долари беше блокиран вчера од републиканците во американскиот Сенат кои инсистираат на построги мерки за контрола на имиграцијата на границата на САД со Мексико. 49 сенатори гласаа за пакетот помош, а 51 гласаа против, што значи дека мерката од 110,5 милијарди долари не ги доби 60-те потребни гласови во 100-члениот Сенат за да се отвори патот за почеток на дебатата.

Објавено на

часот

Сподели

Гласањето беше по партиска линија, при што сите републиканци во Сенатот гласаа против, заедно со сенаторот Берни Сандерс, независен кандидат кој вообичаено гласа со демократите, но изрази загриженост за финансирањето на сегашната „нехумана воена стратегија“ на Израел против Палестинците.

Против гласаше и лидерот на демократското мнозинство во Сенатот Чак Шумер за да може да го поднесе предлогот за повторно разгледување. По гласањето, демократот Шумер рече дека тоа е „сериозен момент што ќе има трајни последици за 21-от век“, ризикувајќи го падот на западната демократија.

Републиканците рекоа дека гласањето било важно за да го истакнат своето барање за построга имиграциска политика и контрола на јужната граница.

„Денешното гласање е она што е потребно за демократскиот лидер да увиди дека републиканците во Сенатот го мислат она што го кажуваат. Тогаш да гласаме. А потоа конечно да почнеме да ги исполнуваме приоритетите за американската национална безбедност, вклучително и онаа дома“, рече лидерот на републиканците во Сенатот, Мич Меконел.

Републиканците и демократите во Конгресот со месеци дебатираа како да одговорат на барањето на демократскиот претседател Џо Бајден за милијарди долари финансирање за Украина за борба против руските освојувачи, Израел по нападот на 7 октомври од страна на исламистичките милитанти Хамас, американските интереси во Индо-Пацификот и меѓународната хуманитарна помош.

Две барања на Белата куќа Конгресот да ги усвои законите за буџет, сепак, не успеаја да поминат, а во американскиот Конгрес се шири нервоза бидејќи пат позицијата се заканува да влезе во 2024 година. Демократите тврдат дека помошта на сојузниците е од клучно значење за поддршката на глобалната демократија и за одбраната од автократија.

„Не правете грешка, денешното гласање долго ќе се памети. Историјата строго ќе се оценува… не можеме да дозволиме (рускиот претседател Владимир) Путин да победи“, рече Бајден претходно во обраќањето во Белата куќа.

Група демократи во Сенатот свикаа прес-конференција за да укажат на тоа дека блокирањето на законот ќе испрати порака и до противниците и до сојузниците на САД дека тие не стојат покрај своите меѓународни партнери.

„Времето истекува. Имаме само неколку дена да постигнеме јасен, позитивен напредок кон разработката на последните детали потребни да покажеме дека САД се сигурен сојузник“, рече сенаторот Крис Кунс.

Републиканците тврдат дека прекумерната илегална имиграција преку јужната граница со Мексико е исклучително важен безбедносен проблем и велат дека сакаат поголема одговорност отколку што ја добиваат од администрацијата на Бајден за средствата на американските даночни обврзници кои одат во странство.

Шумер во вторникот рече дека ќе се обиде да ја надмине пат позицијата нудејќи им на републиканците шанса во законот да додадат амандман за граничната политика. Ваков амандман до синоќа не беше најавен.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ