вторник, 16 јули 2024

Амбасадорите на ЕУ договорија 14-ти пакет санкции против Русија

Амбасадорите на земјите на Европската Унија договорија да воведат 14-ти пакет санкции против Русија поради војната во Украина, соопшти белгиското претседателство со ЕУ на социјалната мрежа Икс.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Во соопштението се наведува дека новиот пакет санкции е договорен поради „руската агресија против Украина“.

Овој пакет, како што се наведува, претставува нови таргетирани мерки и го засилува влијанието на постоечките санкции со затворање на „дупките“ за заобиколување на санкциите.

Ројтерс наведува дека во санкциите има забрана на трансфер на руски природен течен гас (ЛНГ).

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ