вторник, 23 јули 2024

Алкараз со пресврт и во пет сета спречи сензација на Тиафо на Вимблдон

Карлос Алкараз се намачи за пласман во осминафинале на Вимблдон, Шпанецот со пресврт и во пет сета го совлада Френсис Тиафо со 3-2 (5-7, 6-2, 4-6, 7-6 и 6-2).

Објавено на

часот

Сподели

По речиси 4 часа битка, Карлос Алкарас обезбеди пласман во осминафинале на Вимблдон.

Американецот Френсис Тиафо беше блиску до сензација, и при водство од 1-2, влезе во тај-бреј во четвртиот сет.

Но актуелниот шампион на Вимблдон заигра најдобро кога беше најпотребно, убедливо го доби тајбрејкот, а потоа покажа и моќ во петтиот сет, кој лесно го доби со 6-2 за конечен триумф.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ