недела, 21 јули 2024

Активисти за животната средина во Камбоџа обвинети за заговор против владата и за навреда на монархот

Членови на камбоџанската конзерваторска група се соочуваат со до 10 години затвор под обвиненија за кои нивниот основач вели дека се политички мотивирани, но кои тамошните власти ги негираат.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Десет активисти од групата „Мајка природа“ се обвинети за заговор против владата, обвиненија кои предвидуваат максимална затворска казна од 10 години. Тројца се обвинети и за кршење на законите на Камбоџа за навреда на монархот, кои предвидуваат максимална затворска казна од пет години, а судот се очекува да ги изрече пресудите во вторник.

Потегот доаѓа во време на зголемена загриженост за политичките слободи во Камбоџа за време на премиерот Хун Манет, кој ја презеде власта минатата година по децениското владеење на неговиот татко, Хун Сен. За време на Хун Сен, опозицијата беше практично уништена, независните медиуми затворени, како и десетици активисти затворени.

Соочен со обвиненијата во отсуство, основачот на „Мајка природа“, Алехандро Гонзалес-Дејвидсон, остро го осуди судењето, додавајќи дека неговиот адвокат вели дека нема докази за поддршка на обвиненијата.

Пен Бона, портпарол на владата на Камбоџа, негираше дека групата била цел поради својот еколошки активизам или дека обвиненијата се политички мотивирани.

„Владата никогаш не презеде акција против оние кои критикуваат. Владата презема мерки само против оние кои вршат злосторства“, рече тој.

Групата „Мајка природа“ долго време води кампања против уништувањето на животната средина во Камбоџа, нагласувајќи го уништувањето на шумите, илегалните ископувања на песок и корупцијата во развојните проекти.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ