понеделник, 22 јули 2024

Аксјонов: Руската противвоздушна одбрана собори девет дронови на Крим

Објавено на

часот

Сподели

„Во текот на ноќта и утринава, девет дронови беа забележани над територијата на Крим: шест беа соборени од системи за противвоздушна одбрана, а три беа принудени да слетаат со средства за електронско војување. Еден дрон детонираше во селото Докучаево. Никој не беше повреден. Прозорци беа искршени во неколку куќи“, напиша тој на својот канал на Телеграм, пренесе Тасс.

Селото Докучаево се наоѓа на околу 40 километри од главниот град на Крим, Симферопол. Претходниот масовен напад со дронови на Крим се случи ноќта на 4 јуни кога беа соборени девет дронови.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ