недела, 14 јули 2024

Зеленски потврди дека почнала украинската контраофанзива

Објавено на

часот

Сподели

Тој ова го кажа на заедничка прес конференција со канадскиот премиер Џастин Трудо, кој денес ненајавено го посети Киев. Кога новинарите го прашаа Зеленски да одговори на коментарот на рускиот претседател Владимир Путин дека почнала долгоочекуваната украинска контраофанзива, украинскиот претседател напомена дека е во секојдневен контакт со командантите за разните насоки на операциите.

„Сите имаат позитивен став. Кажете му го тоа на Путин“, кажа тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ