четврток, 18 јули 2024
Во пресрет на годинашните „Рацинови средби“

Утре истекува рокот за пријавување за атлетската трка „Трчаме за Рацин“

Објавено на

часот

Сподели

Трката ја организира атлетскиот клуб (АК) „Борец“ со поддршка на општина Велес. Се трча на 5 и 10 километри, а претходно ќе има и детска трка. Детската трка е на 400 метри, а неа се предвидени да трчаат стотина учесници.

Лазе Петрушев од АК „Борец“, досега за трката се пријавиле над 400 учесници од земјава како и од Србија и од Косово.

Пријавувањето е до утре, недела 4 јуни, а се врши електронски преку веб страницата на трката „Трчаме за Рацин“.

Стартот на трката е на 11 јуни во 19 часот на главната улица спроти споменикот на Рацин пред  Гимназијата „Кочо Рацин“ во Велес.

Организаторите за најдобрите во машка и во женска конкуренција обезбедија и вредни парични награди за освоено прво, второ и трето место.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ