сабота, 26 октомври 2024
Не им досудија пенал во 93. минута

Украина се жали на голем грабеж, Италија се радува на пласман на ЕВРО 2024 (ВИДЕО)

Италија одигра 0-0 на гости кај Украина во Леверкузен и се пласираше на Европското првенство, но домаќините сметаат дека се ограбени и не им е досуден пенал во 93. минута од мечот.

Украина и Италија во меѓусебен дуел решаваа за второто место во групата, мечот во Леверкузен донесе многу борба но малку возбудувања.

„Аѕурите“ имаа неколку шанси, но откако не успеаја да постигнат гол, трепереа до последните секунди.

Голема драма се случи во 93. минута кога Мудрик падна во шеснаесетникот, но судијата сметаше дека нема контакт и елементи за пенал.

Украина протестираше, но не се огласи ниту ВАР, па Италија беше таа која се пласираше на Европското првенство.