сабота, 13 јули 2024

Трамп нема да сведочи на судењето за измама

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека оваа недела нема да сведочи пред судот во Њујорк, каде што се очекуваше да се појави по втор пат за да докаже дека неговата компанија не ја претставила лажно вредноста на недвижностите за да добие поволно финансирање.

Објавено на

часот

Сподели

Судскиот процес за граѓанска измама, кој започна во октомври, е еден од неколкуте правни предизвици со кои се соочува поранешниот претседател додека се обидува да се врати во Белата куќа.

Вчера Трамп на социјалните мрежи изјави „дека нема да сведочи во понеделник“. Поранешниот претседател и републикански фаворит за следните претседателски избори рече дека веќе сведочел и дека „нема ништо што повеќе да каже освен дека се работи за целосно мешање во изборите“.

Во своето прво појавување во ноември, Трамп често избегнуваше директни одговори и доста време се жалеше на нефер постапување.

Судијата што го надгледува судењето Артур Енгорон веќе пресуди дека Трамп и неговите возрасни синови манипулирале со финансиските извештаи за да ги измамат банките и осигурителите со цел да добијат подобри услови за заеми и осигурување.

Државната обвинителка на Њујорк Летиција Џејмс бара отштета од 250 милиони долари и трајна забрана против Трамп и неговите синови Доналд Џуниор и Ерик да водат бизнис во Њујорк.

Трамп се соочува со четири неповрзани федерални и државни кривични обвиненија, вклучително и две кои произлегуваат од неговите обиди да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година. Тој се изјасни за невин во сите тие случаи.

Сепак, ниту еден од овие случаи не го загрози неговото водство во трката за републиканска претседателска номинација и предизвикување на демократскиот претседател Џо Бајден на изборите во ноември следната година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ