недела, 21 јули 2024

Судири во Лос Анџелес меѓу пропалестински демонстранти и поддржувачи на Израел (ВИДЕО)

Поддржувачи на Израел и пропалестински демонстранти се судрија на протест пред синагога во Лос Анџелес, пишува Тајмс оф Израел.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Конфликтот избувна кога голем број поддржувачи на палестинската страна во конфликтот во Газа одржаа протести пред синагогата Адас Тора во американскиот град.

На видеата од социјалните мрежи се гледа дека полицијата се обидува да интервенира меѓу двете страни, пред да го прогласи собирот за незаконски и да ја расчисти областа околу синагогата.

Иако демонстрантите не останале пред синагогата, тие продолжиле да се судираат во близина на верскиот објект.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ