петок, 12 јули 2024

Судир на филипински и кинески брод во Јужното Кинеско Море

Филипински брод лесно се судри со кинески брод во Јужното Кинеско Море, соопшти кинеската крајбрежна стража. Инцидентот се случи денеска во водите во близина на гребенот Втор Томас Шол на островите Спратли.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Пекинг има претензии за речиси целото Јужно Кинеско Море. Делови од регионот ги оспоруваат Тајван, Филипините и неколку други земји од Југоисточна Азија.

Секоја година низ Јужното Кинеско Море поминуваат трилиони долари од бродската трговија, а се верува дека наоѓалишта на нафта и гас лежат под дното на Јужното Кинеско Море.

Кинеската крајбрежна стража го обвини филипинскиот брод дека „нелегално пловел по морето во близина на гребенот Ренаи на кинеските острови Нанша“, користејќи го официјалниот термин на Пекинг за островите Спратли.

„Филипинскиот брод за надополнување игнорираше многу предупредувања од кинеската страна. На непрофесионален начин му пријде на кинескиот брод, што доведе до судир. Кинеската крајбрежна стража презеде контролни мерки против филипинскиот брод во согласност со законот“, изјави кинеската крајбрежна стража без да наведе детали.

Кина претходно ги предупреди Филипините да не навлегуваат во како што тие ги сметаат свои територијални води и издаде нови правила кои стапија на сила на 15 јуни.

Според новите правила, кинеската крајбрежна стража е овластена да употребува смртоносна сила против странски бродови во водите за кои Пекинг тврди дека се негови и да ги задржува прекршителите без судење 60 дена.

Филипинскиот претседател Фердинанд Маркос ги нарече мерките „многу загрижувачка ескалација“. Манила ја обвини кинеската крајбрежна стража за „варварско и нехумано однесување“ кон филипинските бродови.

Во петокот, блокот на земји Г7 ги критикуваше, како што ги нарече, опасните кинески упади во Јужното Кинеско Море.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ