вторник, 16 јули 2024

Сообраќајот кај Љубаништа сѐ уште се одвива наизменично

Објавено на

часот

Сподели

Раководителот на Регионалниот центар за управување со кризи Митко Темелкоски вчера посочи дека лизгањето на земјиштето настанало од краткото невреме со интензивни врнежи од дожд, кои нанеле големи количини земја и камења.

„Поради голема количина вода во кратко време, излеани се земја и поситни камења на патот“, изјави вчера Темелкоски.

Силно невреме со дожд и град синоќа предизвика свлечиште на регионалниот пат Охрид – Свети Наум, кај селото Љубаништа.

По неколкучасовна интензивна работа наносот од земја на патот Охрид – Св. Наум е расчистен.

Досега, официјално, нема пријавено штета, освен реакции од граѓани за прекин во снабдувањето со електрична енергија.

                                                                                                                           Фото: Охридњуз

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ