недела, 14 јули 2024

Шолц планира уште еден телефонски разговор со Путин

Објавено на

часот

Сподели

Во интервју за РТЛ, Шолц изјави дека планира уште еднаш да разговара со рускиот претседател Владимир Путин, бидејќи тоа веќе долго не го сторил, иако сега е „несоодветно време“.

Претходно, самиот канцелар и неговата прес-служба истакнаа дека билатералните контакти со Москва се неопходни и дека Берлин сака да ги продолжи, пренесува ТАСС.

Истовремено, Германија укажа на сериозните разлики во мислењата за Украина што се појавуваат при ваквите дискусии.

Последен пат Шолц и Путин имале телефонски разговор на 2 декември минатата година.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ