понеделник, 22 јули 2024

Северна Кореја лансираше непозната ракета

Северна Кореја лансираше непозната балистичка ракета кон морето во близина на источниот брег на Корејскиот полуостров, соопшти денеска јужнокорејската војска.

Фото: ЕПА

Објавено на

часот

Сподели

Јапонската крајбрежна стража соопшти дека проектилот, за кој се верува дека е севернокорејска балистичка ракета, се чини дека веќе паднал во Јапонското Море, а Министерството за одбрана соопшти дека претходно достигнал височина од околу 100 километри и дострел повеќе од 200 км.

Северна Кореја претходно оваа недела го критикуваше распоредувањето на американски носач на авиони за учество во заеднички вежби со Јужна Кореја и Јапонија.

Американскиот носач на авиони на нуклеарен погон Теодор Рузвелт пристигна во јужнокорејскиот пристанишен град Бусан во саботата за да учествува во заедничките воени вежби со земјата домаќин и Јапонија подоцна овој месец, соопштија поморските власти.

Војската на Јужна Кореја соопшти дека севернокорејското лансирање на неидентификувана балистичка ракета кон морето кај источниот брег на Корејскиот полуостров изгледа неуспешно, соопшти во средата јужнокорејската војска.

Се чини дека станува збор за неуспешен тест на хиперсонична ракета, објави новинската агенција Јонхап, цитирајќи неименуван воен извор.

Лансирањето на ракетата доаѓа еден ден по 74-годишнината од почетокот на Корејската војна.

Неодамна, Северна Кореја испрати стотици балони со ѓубре кон Сеул, додека Пјонгјанг распореди голем контингент војници за изградба на нови утврдувања во силно вооружената граница меѓу двете Кореи, според јужнокорејската војска, повремено предизвикувајќи предупредувачки истрели од нивните јужнокорејски колеги.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ