сабота, 13 јули 2024

Рации во Русија: Фативме 10.000 мигранти и ги испративме во војна, тие копаат ровови

Русија досега регрутирала 10.000 свои натурализирани граѓани и ги испратила да се борат во војната во Украина, изјави висок функционер. „Веќе фативме повеќе од 30.000 (мигранти) кои добија државјанство и не сакаа да се пријават за воена служба, приближно 10.000 од нив ги испративме во зона за специјални воени операции“, изјави шефот на Руската истражна комисија, Александар Бастрикин во Санкт Петербург.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Бастрикин студирал со рускиот претседател Владимир Путин и важи за близок соработник на шефот на Кремљ. Примарната задача на регрутираните е да копаат ровови и да градат одбранбени позиции, според Бастрикин. „За тоа ви требаат навистина силни раце“, рече тој.

Безбедносните сили во последниве месеци извршија рации во бизниси со работници мигранти, главно од постсоветските земји во Централна Азија.

Оние кои веќе добиле руски пасоши често се регрутираат насилно, објавија руските медиуми. На други им се ветува поедноставен процес за добивање државјанство доколку одат на бојното поле.

Според Путин, во моментов во Украина се наоѓаат вкупно 700.000 руски војници. Некои од нив беа регрутирани за време на делумната мобилизација во есента 2022 година. Бидејќи мерката не беше популарна, Кремљ сака да избегне понатамошни бранови на мобилизација и да најде други начини да ги надомести големите загуби на бојното поле.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ