понеделник, 22 јули 2024

Порошенко: Уривањето на браната Нова Каховка нема да влијае на украинската контраофанзива

Објавено на

часот

Сподели

„Погодени сме во срцето и ова е најголемата катастрофа направена од човекот во 21 век“, изјави Порошенко за Си-ен-ен.

Тој исто така изјави дека артилериски камиони ќе бидат испратени на југ до бригадата, која сега е „во тек со последните подготовки за контраофанзивната операција“.

Како што оцени, можно е катастрофата на браната да ја предизвика Русија за да ја запре контраофанзивата, но украинските војници нема да бидат спречени да ја изведат.

Тој додаде дека тоа создава катастрофа за цивилите, но не и за војниците.

„Ништо не може да ги запре украинските војници“, изјави поранешниот украински претседател.

Американските и западните претставници гледаат знаци на почеток на долгоочекуваната контраофанзива на Украина против Русија, бидејќи во последните 48 часа е забележано „значително зголемување на борбите“ на истокот на земјата, пишува Си-ен-ен.

Висок функционер на НАТО во вторникот изјави дека украинските трупи ги истражуваат слабостите во руските одбранбени линии.

Хидроелектраната Каховка, која е окупирана од Русија, беше уништена рано во вторникот, што предизвика масовни евакуации и стравување од големо уништување.

Украина ги обвини силите на Москва дека извршиле чин на „екоцид“, додека Кремљ негираше вмешаност и ја обвини Украина за „намерна саботажа“ на браната.

Браната е критичен дел од инфраструктурата бидејќи снабдува со вода поголем дел од југоисточна Украина, вклучително и нуклеарната централа во Запорожје и полуостровот Крим.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ