сабота, 20 јули 2024

Од четврток портокалово ниво на опасност од високите температури

Од утре до недела, како што соопштија од УХМР, Македонија ќе биде под влијание на стабилна и многу топла воздушна маса од југ, која ќе предизвика сончево и натпросечно топло време за овој период од годината. Дневните температури насекаде ќе бидат над 30, а наместа ќе достигнуваат и до 40 степени.

Објавено на

часот

Сподели

„Според прогнозираните и пресметаните гранични вредности на екстремни температури од УХМР, на територијата на нашата земја утре ќе биде активно жолто, а во Скопската и Полошката котлина портокалово ниво за опасност од високи температури. Поради натамошен пораст на температурите од четврток насекаде ќе биде активно портокалово ниво“, се додава во соопштението од УХМР.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ