сабота, 20 јули 2024

Левица: Џафери ги фрлаше амандманите од ДПМНЕ без „северна“, сега Гаши нас ни одби амандман без „северна“

Новиот претседател на Собранието на Република Македонија избран со гласовите од пратениците на ДПМНЕ, ЗНАМ и ВЛЕН – Африм Гаши, одби амандман од пратеник на Левица со образложение дека е неуреден, затоа што во него не пишува „Северна“, информираат од Левица и наведуваат дека амандманот се однесуваше на измените во Законот за организација и работа на органите на државната управа, поднесени од страна на Христијан Мицкоски.

Објавено на

часот

Сподели

„Претходно постоеше пракса во која пратениците на Левица заедно со пратениците на ДПМНЕ при поднесувањето на амандмани го избегнуваа наметнатото име ‘Северна’, сè додека, тогашниот спикер – Џафери не почна противделовнички да ги фрла амандманите во корпа. Тогаш ДПМНЕ најави дека од позиција на власт, документите во Собранието ќе бидат прифатени со името Република Македонија, но тоа не се случи.

Потсетуваме дека Левица понуди бланко поддршка на ДПМНЕ при изборот на собраниски спикер, токму поради вакви причини, каде ќе можат да се заштитат интересите на Македонија! ДПМНЕ ја одби можноста со гласовите од Левица да избере собраниски спикер кој во собраниските процедури ќе го почитува името на државата и одлучи т.н. Тиранска платформа да ја замени со Косовска платформа и продолжување на процесот за севернизација на Македонија, избирајќи спикер којшто има балистички убедувања“, се вели во соопштението на Левица.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ