недела, 14 јули 2024

Ѓоковиќ го доби противникот за првото коло на Вимблдон

Денеска беше извршена ждрепката за првото коло на Вимблдон, а дел од неа беше и Новак Ѓоковиќ што е потврда дека тој е решен да настапи и на овој грен-слем турнир.

Објавено на

часот

Сподели

Прв противник на Ѓоковиќ ќе му биде чешкиот тенисер Вит Коприва. Се работи за 27-годишен играч кој во моментов е на 123. место на АТП листата. Негово најголемо достигнување е токму ова, пласман во првата рунда на Вимблдон.

Според проекцијата прв сериозен тест за Ѓоковиќ би бил во четвртото коло кога за противник би можел да има некој од Руне и Качанов. Во четвртфиналето ако нема изненадувања би добил некој од Хуркач, Де Минор и Алиасим, а во полуфиналето некој од Зверев, Рубљов или Циципас.

Ѓоковиќ е втор носител на овогодинешното издание на Вимблдон, Синер е прв. Турнирот се игра од 1. до 14. јули.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ