сабота, 20 јули 2024

Федоров: Две лица загинаа во руските напади во регионот Запорожје

Најмалку две лица загинаа во руските напади во украинскиот регион Запорожје, изјави денеска регионалниот гувернер Иван Федоров.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

„Маж и една жена беа убиени по непријателското гранатирање, друг маж е ранет“, изјави гувернерот на Телеграм.

Федоров додаде дека во последните 24 часа имало 391 руски напад врз десет општини во регионот на Запорожје.

Регионот Запорожје во јужна Украина, за кој Русија тврди дека го анектирала, е место на чести напади.

Осум лица беа ранети вчера во напад со украински беспилотни летала на местото на нуклеарната централа Запорожје, која беше окупирана од руските сили.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ