недела, 14 јули 2024
УХМР

До петок дожд, грмежи, ветар и град на некои места

Под влијание на исклучително нестабила воздушна маса, до петок ќе се задржи променливо облачно и нестабилно време со пороен дожд и грмежи. На повеќе места ќе има појава на невреме со обилен пороен дожд за кратко време, грмежи, силен ветер (над 60 км/час) и град, соопшти УХМР.

Објавено на

часот

Сподели

Дневната температура постепено ќе опаѓа. За време на викендот се очекува стабилно и потопло време.

Во Скопје до петок ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со повремен пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината процесите ќе бидат во форма на невреме со пообилен пороен дожд за кратко време, грмежи, силен ветер и појава на град.

УХМР препорачува поголема внимателност во случај на појава на електрични празнења, да не се престојува на отворен простор и под осамени дрвја.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ