недела, 21 јули 2024

Блинкен и Бин Салман разговараа за човековите права и билатералните прашања

Објавено на

часот

Сподели

„Секретарот истакна дека нашите билатерални односи се зајакнати со напредокот во поглед на човековите права“, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

„Секретарот и престолонаследникот разговараа за продлабочување на економската соработка, особено во областа на чистата енергија и технологијата.

„На средбата со престолонаследникот Мохамед бин Салман разговаравме за нашите заеднички приоритети, вклучително и борбата против тероризмот преку коалицијата Д-ИСИС, постигнувањето мир во Јемен и продлабочување на економската и научната соработка“, напиша Блинкен на Твитер.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ