недела, 21 јули 2024

Би-би-си: Романско село ќе стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа

Воздухопловната база Михај Когалничану (МК) во Романија се подготвува да стане најголемата воздухопловна база на НАТО во Европа, поголема од Рамштајн во Германија, пренесува Би-би-си.

Епа

Објавено на

часот

Сподели

Базата МК, именувана по блиското село именувано по политичар од 19 век, наскоро ќе биде домаќин на ескадрила романски авиони Ф-16, неодамна набавени од Норвешка, како и дронови со рипер ЕмКју-9.

Покрај тоа, се развива воена населба за сместување на ротирачки воен персонал на армијата, воздухопловните сили и морнарицата на НАТО од 32 земји, објави Би-би-си.

Пилотот на британските воздухопловни сили РАФ, поручник Чарли Тега, кој е на должност во базата МК, изјави за британскиот јавен сервис дека „тука има многу поголемо американско присуство, многу повеќе инфраструктура, сместување, луѓе и опрема“.

Според Тега, рускиот напад врз Украина ги променил областите над кои тој лета и „стратешката позиција на мисијата“.

За време на неговиот последен престој во Романија во 2021 година, пилотите на НАТО летаа далеку над меѓународните води на Црното Море.

Меѓутоа, тие сега одржуваат зона од 12 наутички милји (22 километри) над романските и бугарските територијални води „со цел да се избегнат недоразбирања и ескалација на ситуацијата со Русите“, додаде тој.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ