петок, 25 октомври 2024

Барселона со гол во 93. минута од пенал го победи Лас Палмас (ВИДЕО)

Барселона дојде до исклучително тешка победа на гостувањето кај Лас Палмас, актуелниот шампион на Шпанија славеше со 2-1.

Лас Палмас одигра одлично прво полувреме во кое доминираше и со гол на Мунир Ел Хадади во 12. минута дојде до водство од 1-0.

Но, работите се променија во вториот дел. Лас Палмас не беше ниту налик од првиот дел, Барселона не беше брилијантна, но беше активна барајќи израмнување.

Тоа се случи во 56. минута кога Феран Торес постигна гол и го изедначи резултатот на 1-1.

Кога се чинеше дека мечот ќе заврши нерешено, беше досуден пенал за Барселона по прекршок врз Гундоган. Тој самиот ја изведе најстрогата казна и донесе победа за својот тим од 2-1.

По 19 кола, Барселона е на третата позиција со седум бода помалку од Реал Мадрид и Жирона.