понеделник, 21 октомври 2024

Алкалоид го освои Суперкупот на Македонија

Актуелниот победник на Купот на Македонија, тимот на Алкалоид се закити со уште еден трофеј, со 33-30 го совлада Пелистер и го освои Суперкупот.

Суперкуп дуелот меѓу Алкалоид и Пелистер се играше во Гевгелија. Почетокот од мечот беше израмнет, по 15 минути игра резултатот беше 7-7, но потоа скопскиот тим почна да се одлепува и на полувреме замина со предност од 19-14.

На почетокот од вториот дел Пелистер успеа да дојде до -2, но Алкалоид успешно ги одбиваше налетите на македонскиот шампион и не им дозволи на битолчани да направат пресврт. Конечниот резултат беше 33-30.

Најефикасен кај Алкалоид беше Никола Костески со осум голови, за Пелистер Кузмановски даде пет погодоци.

Овој дуел беше и најава за почетокот на новата ракометна сезона во најдобрата македонска лига.