четврток, 25 јули 2024

Трамп: Имаме корумпирана држава која пропаѓа

Објавено на

часот

Сподели

„Имаме земја која е корумпирана и која нема граници, земја која нема ништо друго освен проблеми“, рече Трамп по излегувањето од судот во Мајами. Тој тврди дека американската нација е во пад. „Државата пропаѓа како никогаш досега и не можеме да дозволиме тоа да се случи“, рече Трамп, кој се изјасни за невин.

Неговото изјаснување за вина пред американскиот судија Џонатан Гудман во федералниот суд во Мајами е основата на правната битка што ќе се одвива во наредните месеци во екот на кампањата на Трамп да освои нов претседателски мандат на изборите следната година. Експертите велат дека до судењето може да помине една година или повеќе.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ