четврток, 18 јули 2024

Столтенберг: Украинските сили напредуваат и освојуваат територии во контраофанзивата

Објавено на

часот

Сподели

Столтенберг, во краткото обраќање до новинарите пред средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Вашингтон, рече дека НАТО се подготвува за самит на лидерите на Алијансата во литванскиот главен град Вилнус во јули, каде што се очекува да ја зголеми натамошната поддршка за Украина, објави Ројтерс.

Белата куќа во понеделникот соопшти дека средбата меѓу Бајден и Столтенберг, која беше планирана за вчера, е одложена за денеска.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ