вторник, 25 јуни 2024
ВМРО-ДПМНЕ

Стоилковски: Хирургија е претворена во руина, има ли бактерија МРСА?

Ќе даде ли некој одговор од Владата или од ДУИ и СДС што се случува во хирургија, наместо да се префрла топката од здравството кон ЈО, прашува Наум Стоилковски, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, кој вчера го отвори случајот со Клиниката ТОАРИЛУЦ.

Објавено на

часот

Сподели

СДС и ДУИ се толку преокупирани со себе и одењето во опозиција, до толку што најфреквентната клиника ја претворија во руина“, рече Стоилковски.

Министерството за здравство прати известување до Обвинителството за затворените хируршки сали во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“, кое е примено и распоредено кај јавен обвинител. Ќе се преземат дејства за да се провери дали во настанот воопшто има елементи на кривично дело, информираат од ОЈО Скопје.

Од ОЈО посочуваат дека Обвинителството постапува и гони само доколку има кривично дело.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ