четврток, 23 мај 2024

Шкода ја освежи новата октавија (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Шкода ги ажурираше двете верзии на својата миленичка октавија. Со повеќе од 7 милиони продадени примероци, тоа е убедливо најпродаваниот модел на марката. Нејзината четврта модерна генерација сега доби освежен изглед кој вклучува редизајнирана предна решетка и нови ЛЕД матрикс светла од втората генерација. Сеопфатната стандардна опрема нуди функции како двозонски климатроник систем или 10-инчен дигитален дисплеј. Понатаму, уделот на одржливи материјали во внатрешноста е зголемен. За уште понапредно искуство во автомобилот, четботот ЧетГПТ со вештачка интелигенција ќе биде интегриран во гласовниот асистент Лаура подоцна во 2024 година. Дополнителните системи за безбедност и помош ја подобруваат активната и пасивната безбедност, а новата структура на опсегот обезбедува дополнителни опции за индивидуализација.

Објавено на

часот

Сподели

Освежувањето на четвртата модерна генерација на октавија вклучува нов, надграден дизајн со обновени предни и задни браници и ажурирана маска. Исто така, нови се и предните ЛЕД матрикс светла од втората генерација, ревидирани се и задните ЛЕД светла со анимирани индикатори и нови дизајни на алуминиумски тркала. Структурата на новата гама се состои од четири нивоа на опременост – есенс, селекшн, спортлајн и РС – и нуди девет дизајнерски селекции за внатрешноста.

Модерната шкода октавија е потпора на чешкиот производител на автомобили уште од почетокот на производството пред 28 години во 1996 година. Нејзините четири генерации до денес привлекоа повеќе од седум милиони клиенти на повеќе од 60 пазари со нивната пространост, најсовремена технологија, извонредно ниво на безбедност и одлична вредност за парите. Октавија комби е омилена кај клиентите, со 67,1 отсто од вкупната продажба од 2020 година. Најпопуларните бои се црната, сребрената и темно сивата. Октавија е високо ценета и од меѓународните медиуми. На пример, четвртата генерација беше финалист за Европски автомобил на годината во 2021 година и ја освои наградата за избор на читателите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ