четврток, 23 мај 2024

Пендаровски ќе ја тужи ВМРО-ДПМНЕ за клевета

Најрешително ги демантираме лажните наводи изнесени на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ во која се обвинува претседателот Пендаровски дека има некаква поврзаност со странски консултанти, а во врска со скандалот откриен од медиумите за активна операција на ВМРО-ДПМНЕ со цел фингирање на анкети заради манипулација на јавното мислење, пишува во демантот на претседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски по денешната прес конференција на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

Објавено на

часот

Сподели

„Според наводите во македонските медиуми, ВМРО-ДПМНЕ, немајќи реална политичка понуда, планирале противзаконски активности за манипулација на изборите преку креирање на лажни вести, злоупотреба на јавниот сервис, притисоци врз јавната администрација, или со други зборови, практикување на старите навики на партијата која ја имаше заробено државата со години. Во врска со оваа афера, очекуваме Јавното обвинителство да ги испита сите наводи изнесени во медиумите, а, за изнесените лаги на денешната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ ќе следува тужба за клевета“, пишува во демантот на Пендаровски.

ВМРО-ДПМНЕ има основано сомневање дека зад мрежата за фалсификување на документи и лажни вести кои веќе се употребуваат против партијата се брутално злоупотребени најмалку две државни институциии, кажа денеска на прес конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилоковски.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ