четврток, 13 јуни 2024

Обновен, па повторно вандализиран натписот Гостивар во градскиот парк

Само неколку дена откако беше обновен, натписот Гостивар во градскиот парк е повторно вандализиран од несовесни граѓани. Пред неколку дена натписот беше оштетен, па обновен, а викендов повтрорно прешкртан со графити „Албанија“, „Илирида“…

Објавено на

часот

Сподели

Срцето на натписот Гостивар беше саниран со нацртано македонско знаме и букви од кирилицата и глаголицата по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј.

Но, викендов срцето повторно беше исцртано со илустрации и графити со недолична и навредлива содржина.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ