понеделник, 26 февруари 2024

Најмладиот кинески екипаж во историјата со леталото „Божествена лаѓа“ тргна во вселената (ВИДЕО)

Најмладиот кинески екипаж астронаути во историјата се упати денес кон кинеската вселенска станица, пробивајќи го патот за новата генерација која треба да ги исполни амбициите на својата земја во истражувањето на вселената. Вселенското летало Шенжу-17, или „Божествена лаѓа“, полета носено од ракетата Лонг марч-2Ф со тројца патници од лансирниот центар Џуикван во северозападна Кина.

Објавено на

часот

Сподели

Шестмесечната мисија ја предводи поранешниот пилот на военото воздухопловство Танг Хонгбо (48) кој беше член на првиот екипаж во вселенската станица во 2021. Неговото враќање на орбиталната станица Тиангонг, „Небесна палата“, претставува и нов рекорд за најкраткиот интервал меѓу две мисии на тајконаут, израз искован од кинескиот збор за вселената.

Оваа мисија е навестување на побрзата ротација на кинеските астронаути во иднина. Покрај Танг, првпат во вселената полетаа 33-годишниот Танг Шенгџие и 35-годишниот Џијанг Синлин. Кина го почна и процесот на селекција за четвртата група астронаути.

Од кандидатите се бара да имаат завршени докторски студии од природонаучни дисциплини, од физика, биологија и хемија до медицинско инженерство и астрономија. Можат да се пријават и кандидати од Хонг Конг и Макао. Првите две групи тајконаути сите беа поранешни пилоти на военото воздухопловство кои се придружиле на Народноослободителната ослободителна војска во 1995 година со 20 години.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ