четврток, 24 октомври 2024

Муриел со пета во 95. минута донесе победа за Аталанта во дербито против Милан (ВИДЕО)

Аталанта со погодок длабоко во судиското продолжение го доби дербито против Милан со 3-2, херој е Муриел кој го постигна победничкиот гол во 95. минута.

Аталанта слави голема победа против Милан, заслужен триумф за домаќините против тимот на Пиоли.

Резултатот беше отворен во 38. минута кога Лукман погоди за водство на Аталанта од 1-0, во судиското продолжение од првиот дел, Жиру реализираше со глава за 1-1.

По десет минути игра во вториот дел Лукман постигна уште еден гол и го врати водството на Аталанта.

Следуваа неколку промашени шанси од домаќините, казната стигна во 80. минута кога по асистенција од Пулишиќ, Лука Јовиќ даде гол за 2-2.

Во третата минута од судиското продолжение капитенот на Милан, Калабрија доби втор жолт картон, Аталанта го искористи тоа и со мајсторски гол на Муриел во 95. минута дојде до победа од 3-2.