Економија

Угледниот професор даде листа со проверка на факти што го побива говорот на американскиот претседател.

21 Јануари 2020 - 18:19

Повеќето луѓе во светот веруваат дека капитализмот во својата денешна форма повеќе прави штета отколку што носи корист, откри истражување направено пред овонеделниот самит на политичката и економската елита во Давос.

21 Јануари 2020 - 10:38

Бројот на милијардерите е удвоен во изминатите десет години благодарение на економскиот систем базиран врз нееднаквоста кој на својот грб го носат жените, предупреди денес британското здружение за борба против сиромаштијата Оксфам.

20 Јануари 2020 - 10:18

Кинеското министерство за трговија соопшти денес дека потпретседателот на кинеската влада Лиу Хе ќе отпатува во Вашингтон за потпишување на прелиминарниот договор.

09 Јануари 2020 - 14:33

Претседателите на Турција и Русија свечено го одбележаа пуштањето во работа на гасоводот Турски тек кој ќе го пренесува рускиот гас до Европа преку Турција, одминувајќи ја Украина.

08 Јануари 2020 - 18:22

Гасоводот Турски тек кој денес официјално се отвора ќе му носи на Газпром околу 500 милиони долари приход годишно, изјави за РИА Новости заменик началникот на Националниот фонд за енергетска безбедност Алексеј Гривач.

08 Јануари 2020 - 12:41

Владите на Грција, Израел и Кипар потпишаа договор за изградба на гасоводот Ист Мед кој би можел од средината на деценијата да ја снабдува Европа со четири отсто од нејзините годишни потреби за гас.

07 Јануари 2020 - 20:05

Русија почна да испраќа гас кон Македонија, Бугарија и Грција преку новиот гасовод Турски тек, објави денес бугарски Булгартрансгаз.

05 Јануари 2020 - 21:01

Цените на нафтата скокнаа на меѓународните пазари за повеќе од четири отсто по американскиот воздушен напад и убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани, што ја зголеми загриженоста од ескалација на регионалните тензии и можното попречување на испораките на сурова нафта.

03 Јануари 2020 - 17:18

Русија ја сопре испораката на нафта во Белорусија, а двете белоруски рафинерии работат со минимален капацитет, објави денес белоруската нафтена компанија Белнефтехим.

03 Јануари 2020 - 12:01

Кинескиот телекомуникациски џин Хуавеј текнолоџис соопшти дека во 2019 година остварил рекордна добивка, и покрај бурната година во која САД и нивните сојузници го ставија на црна листа.

31 Декември 2019 - 12:06

Руските богаташи во групата од 500 најбогати во светот во последните четири години своето богатство го зголемиле за вкупно 52,9 милијарди долари, јавува Блумберг.

30 Декември 2019 - 21:23

Американскиот Стејт департмент им даде рок на компаниите кои ги поставуваат цевките за гасоводот Северен тек 2 да ја сопрат работата, кој истекува на 20 јануари следната година.

27 Декември 2019 - 23:56

Официјална Москва подготвува одговор на Америка и нејзините санкции на Северен тек 2, најави земеник министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Рјабков.

26 Декември 2019 - 18:44

Аргентинскиот претседател кажа дека таа држава е во „виртуелен банкрот“ и ја спореди ситуацијата со кризата од 2001 година, која беше најлошата во поновата историја.

24 Декември 2019 - 21:37

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе