Анализи

Бидете претпазливи, но сè уште не паничете.

25 Јануари 2020 - 10:41

Кога Реџеп Таип Ердоган дојде на власт во 2003 најпрво важеше за либерален реформист кој сака да ја внесе Турција во Европа. Сепак, критичарите уште тогаш предупредуваа дека тој е „волк во јагнешка кожа“ и дека влегол во „возот на демократијата“ само за во вистинскиот момент да излезе од него, пишува Дојче веле.

24 Јануари 2020 - 22:52

Соединетите Американски Држави ризикуваат да изгубат во можен воен конфликт во Евроазија поради состојбата на транспортната флота, смета новинарот на Форбс Лорен Томсон.

24 Јануари 2020 - 22:17

Од почетокот на постапката за отповикување, која ја почна опозицијата против него во Конгресот, американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека станува збор за „наместен процес и лов на вештерки“ – исто како во случајот на истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер пред тоа.

24 Јануари 2020 - 20:39

Набргу по преземањето на функцијата, американскиот претседател Двајт Д. Ајзенхауер ги собра високите советници во солариумот на Белата куќа за да разговараат за политиката кон Советскиот Сојуз. Беше присутен и неговиот препреден државен секретар Џон Фостер Далес, кој беше гласен критичар на политиката на воздржаност на Хари Труман и наместо тоа се залагаше за офанзивна политика со која Соединетите Држави би се обиделе да го „намалат“ советското влијание низ цела Европа и Азија.

24 Јануари 2020 - 12:05

Грција е првата земја на Балканот која најави купување на новиот повеќенаменски борбен авион Ф-35, покрај модернизацијата на постоечката флота борбени авиони Ф-16.

23 Јануари 2020 - 20:13

Претседателот на Полска Анджеј Дуда го обвини рускиот претседател Владимир Путин за постсталинистички ревизионизам.

23 Јануари 2020 - 12:08

Процесот на отповикување во Соединетите Американски Држави е осмислен од основачите на државата за високо позиционираните функционери да одговараат за своите постапки, вклучувајќи го и претседателот.

23 Јануари 2020 - 00:54

Шкаљарскиот клан е обезглавен со убиството на Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ во Атина. Се претпоставува дека зад нивната егзекуција стои соперничкиот Кавачки клан.

22 Јануари 2020 - 23:22

Најмалку четири лица учествувале во бруталното убиство на Стеван Стаматовиќ и Игор Дедовиќ во Атина, забележано е на снимките на безбедносните камери од околните локали и згради. Двајца од нив вечерта ладнокрвно вшетале во ресторанот во кој биле Стаматовиќ и Дедовиќ, кои важеа за истакнати членови на шкаљарскиот клан, и истуриле дожд од куршуми во нив.

22 Јануари 2020 - 12:43

Во последните денови почнаа интензивни шпекулации за јакнењето на руското влијание во Хрватска, а како последица на тоа и во Европската Унија, пишува Војислав Мазоко за загрепскиот портал Индекс.

21 Јануари 2020 - 18:32

Насобрани со пушки со долги цевки, па дури и со панцири и шлемови – а не се ни војници ни полицајци. Во некоја друга развиена земја тоа би било неверојатна глетка, но во Америка е речиси дел од фолклорот.

21 Јануари 2020 - 14:22

Вирус претходно непознат за науката предизвикува тешка болест на белите дробови во кинескиот град Вухан, а е откриен и во уште две земји.

20 Јануари 2020 - 21:45

Откако Иран на 8 јануари собори украински патнички авион, некои потсетија на еден случај во 1988 година кога САД урнаа ирански комерцијален авион, што Техеран честопати го користеше во текот на изминатите 30 години за да го критикува Вашингтон. Аналитичарите велат дека неодамнешната трагедија го поткопува користењето на соборувањето на авионот на летот 655 на Иран ер за антиамериканска пропаганда од страна на свештеничкиот естаблишмент.

20 Јануари 2020 - 14:25

Германската канцеларка Ангела Меркел кажа синоќа дека сите држави што имаат интереси во долгогодишниот конфликт во Либија се согласија да го почитуваат досега занемаруваното ембарго на продажба на оружје кое во иднина треба да биде подобро контролирано.

20 Јануари 2020 - 11:49

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе