Кошарка

Познати се кошаркарите кои ќе го почнат ол-стар мечот кој на 16 февруари ќе се одржи во Чикаго. 

24 Јануари 2020 - 13:00

Лос Анџелес Лејкерс со 128:113 победи на гостувањето кај Бруклин Нетс, гостински триумф оствари и Далас кој беше подобар од Портланд со 133:125. 

24 Јануари 2020 - 10:18

Првиот пик на драфтот, Зајон Вилијамсон го одигра првиот натпревар во НБА, тој утрово ја крена публиката на нозе со 17 поени за нешто повеќе од три минути, но ниту тоа не беше доволно за Њу Орлеанс да избегне пораз од Сан Антонио.

23 Јануари 2020 - 11:53

Денвер со убедливи 121:105 е поразен на гостувањето кај Хјустон, Мајами по продолжение го совлада Вашингтон и ја продолжи импресивната серија на домашен терен. 

23 Јануари 2020 - 09:27

МЗТ Скопје ќе испрати жалба за високата казна која ја доби од АБА лигата поради инцидентите на мечот против Сутјеска. 

22 Јануари 2020 - 13:40

Брутална тепчка на меч меѓу универзитетите во Канзас, ривалите буквално збеснаа иако мечот не беше воопшто неизвесен. 

22 Јануари 2020 - 11:24

Ленард го доби извонредниот дуел со Дончиќ, Лос Анџелес Клиперс го победи Далас на негов терен со 110:107. 

22 Јануари 2020 - 10:28

МЗТ Скопје го забележа поразот број пет во втората АБА Лига, вечерва „штрковите" беа поразени на гостувањето кај Сплит со 98-85.

21 Јануари 2020 - 21:01

Кошаркарската јавноста во САД е потресена од неколку видеа кои се појавија на социјалните мрежи, поранешниот играч Делонте Вест беше претепан на сред улица, тој живее како бездомник и покрај тоа што во кариерата има зареботено преку 16 милиони долари.

21 Јануари 2020 - 15:01

Дејмијан Лилард имаше фантастична партија, постигна 61 поен и беше главен играч на Портланд во победата над Голден стејт од 129:124. 

21 Јануари 2020 - 07:18

Словенечката НБА сензација, Лука Дончиќ бил изненаден кога Сакраменто Кингс одлучиле да не го изберат него на драфтот. 

20 Јануари 2020 - 11:40

Лука Дончиќ го предводеше Далас до триумф од 120-112 над Портланд, Словенецот мечот го заврши со 35 поени и реализираше дури 8 тројки, што е личен рекорд.

18 Јануари 2020 - 09:15

Денвер имаше и негатива од 19 поени разлика, но успеа да се врати, да се избори за продолжение и на крајот да победи кај Голден стејт со 134:131. 

17 Јануари 2020 - 10:27

Далас со 127:123 победи на гостувањето кај Сакраменто, а Лука Дончиќ запиша нов трипл- дабал и сруши уште еден рекорд, Лејкерс доживеа неочекуван пораз од Орландо на свој терен. 

16 Јануари 2020 - 09:53

МЗТ Скопје ја забележа 12. победа во втората АБА лига оваа сезона откако триумфираше врз Сутјеска со 88:78, натпреварот го одбележа и инцидент. 

15 Јануари 2020 - 21:07

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе