Образование и здравство

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура – СОНК реагира во однос на дел од ставовите што вчера ги соопшти Министерството за образование и наука во врска со начинот на зголемување на платите во високото образование за 10 отсто, кое беше договорено на преговорите помеѓу СОНК и МОН.

23 Јануари 2020 - 17:40

Четиринаесет пациенти со клиничка слика на грип и компликации меѓу кои најчесто со пневмонија, се лекуваат на Универзитетската Клиника за инфективни болести. Од нив пет се лабораториски потврдени. Станува збор за пациенти со инфлуенца АH1N1. На Одделот за интензивна нега има еден пациент кој се наоѓа во тешка животозагрозувачка состојба, со хронична опструктивна белодробна болест и со хронична респираторна инсуфициенца.

23 Јануари 2020 - 15:02

Во текот на изминатата недела (од 13 јануари до 19 јануари) во државава се регистрирани 1.100 заболени од грип, што е зголемување за 88,7 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 583 заболени, се наведува во извештајот што денеска на својата веб страница го објави Институтот за јавно здравје (ИЈЗ).

23 Јануари 2020 - 14:21

Министерството за образование и наука не смее, не дало и нема да даде насока како вработените на високо образовните установи синдикално да се организираат, соопшти МОН попладнево.

22 Јануари 2020 - 17:43

Нема потреба од некои ригорозни мерки за скрининг на аеродромите, туку многу е поважно луѓето да знаат како да ја избегнат оваа инфекција и што да направат доколку имаат симптоми, велат од Институтот за јавно здравје. 

22 Јануари 2020 - 15:53

Се зголемува бројот на заболени од грип, информираат од Институтот за јавно здравје. 

22 Јануари 2020 - 15:48

Независниот академски синдикат (НАкС) денеска реагираше на барањето од ректорите на УКИМ и УКЛО да се формира синдикат на вработените во високото образование, како што од нив побарал министерот за образование и наука на состанок, со цел новоформираниот синдикат да потпише колективен договор со што ќе се овозможи вработените на државните универзитети да добијат 10 проценти повисоки плати од јануари.

21 Јануари 2020 - 19:17

ФОН Универзитетот, по повод Меѓународниот ден на образованието - 24 јануари, информира дека е одбран нов Универзитетски одбор за доверба, кој вклучува етаблирани имиња од светски рамки, како поранешниот премиер на Италија, Романо Проди, поранешната премиерка на Данска, Хеле Торнинг Шмит, проф. д-р Федерико Мајор Сарагоса, поранешен директор на УНЕСКО и легендарниот фудбалер и тренер, Винченте дел Боск Гонзалез.

21 Јануари 2020 - 10:34

Институтот за радиологија набави нов апарат за компјутеризирана томографија кој веќе е ставен во употреба и работи во две смени, со редовно закажани пациенти преку националниот електронски систем „Мој Термин“.

17 Јануари 2020 - 13:22

Расте бројот на заболени од грип. Само во текот на изминатата недела се регистрирани 583 болни од грип што е за три пати повеќе од претходната недела кога беа регистрирани 207 случаи, велат од Институтот за јавно здравје.

17 Јануари 2020 - 10:17

Нова детска градинка со вкупен капацитет за 120 деца денеска беше отворена во село Спанчево во општина Чешиново-Облешево.

16 Јануари 2020 - 16:26

Во сезоната 2019/2020, вкупниот број заболени од грип изнесува 1.618.

16 Јануари 2020 - 15:51

Главните симптоми на корона вирусот се висока температура, треска и тешкотии во дишењето.

16 Јануари 2020 - 15:37

Зајакнувањето на службите за Итна медицинска помош (ИМП) е еден од приоритетите на Министерство за здравство и во завршна фаза е постапката за обезбедување и дистрибуција на 65 нови санитетски возила, како донација од Кина, од кои поголем број ќе бидат наменети за службата за ИМП Скопје. 

16 Јануари 2020 - 12:59

По 120 денари дневно или 2.400 денари месечно се предвидува за здрав студентски оброк со новиот Предлог- закон за субвенциониран студентски оброк, за секој редовен студент во Македонија, изјави Моника Зајкова, потпретседателка на ЛДП.

16 Јануари 2020 - 12:42

Оваа администрација нема намера Скопје во догледна иднина да стане одржлив зелен град и тоа е јасно одразено во буџетот за 2020 година.

повеќе

Излегува дека само Македонците на овој свет се должни пред сè да се грижат за правата на сите други луѓе и на крајот да размислуваат (но само да размислуваат) за себе.

повеќе

Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.

повеќе