четврток, 30 мај 2024

Зошто Путин го смени Шојгу со цивилен економист?

Рускиот претседател Владимир Путин во неделата назначи цивилен економист како изненадувачки нов министер за одбрана во обид да ја опреми Русија за економска војна, обидувајќи се подобро да го искористи одбранбениот буџет и да добие поголема иновативност за да победи во Украина, вели Ројтерс.

Објавено на

часот

Сподели

Рускиот претседател Владимир Путин одлучи да го смени својот долгогодишен сојузник Сергеј Шојгу од функцијата министер за одбрана, соопшти Кремљ. 68-годишникот ја извршува функцијата од 2012 година и треба да биде назначен за секретар на Советот за безбедност на Русија.

Во документите објавени од Горниот дом на рускиот парламент се вели дека Шојгу ќе биде заменет од вицепремиерот Андреј Белоусов. Шојгу одигра клучна улога во војната на Русија со Украина.

Документите на руската влада покажуваат дека Путин сака Шојгу да го заземе местото на Николај Патрушев во моќниот Совет за безбедност. Шојгу има блиски врски со претседателот Путин, честопати го носи на риболов во родниот Сибир. Нему му беше дадено одбранбеното портфолио и покрај тоа што немаше воена заднина.

Минатата година, Шојгу влезе во јавна расправија со водачот на платениците на Вагнер, Јевгениј Пригожин, за начинот на кој Русија води војна.

Пригожин, кој водеше краткотраен бунт против Москва, во аудиопораки што станаа вирални го обвини Шојгу дека е „ѓубреџија“ и „кловн“. Шефот на платениците загина во авионска несреќа додека леташе од Санкт Петербург за Москва во август 2023 година. Кремљ негираше каква било вмешаност.

Замената на Шојгу, Белоусов, е економист со малку воено искуство и за некои ќе биде изненадување. Но, според некои аналитичари, овој потег покажува дека претседателот Путин се обидува подобро да ја усогласи руската економија со воените напори.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека предложеното именување цивил покажува дека улогата на министер за одбрана бара „иновации“.

Тој рече дека Русија станува сѐ послична на Советскиот Сојуз од средината на 1980-тите, кога голем дел од БДП отпаѓа на воените трошоци. Како резултат на тоа, беше неопходно да се осигури дека воените трошоци се подобро интегрирани во целокупната руска економија, додаде тој.

„Кој е поотворен за иновации, ќе победи на бојното поле“, рече тој.

Уредникот на Би-би-си Русија, Стив Розенберг, рече дека сменувањето на Шојгу не е изненадување бидејќи неговата позиција ослабела и веќе некое време се зборува дека тој можеби ќе остане без функцијата. Руските напади во Украина се одликуваа со воени неуспеси и големи загуби во работна сила и материјал.

И​мањето економист за министер за одбрана е одраз на промена во приоритетите на Кремљ, вели Розенберг. Руската економија сега е во воена состојба, така што од клучно значење е Министерството за одбрана да има доволно пари за финансирање на војната.

Кој е новиот министер за одбрана?

Според неименувани владини претставници, цитирани од независната руска веб-страница Бел, Белоусов се смета за „верен бранител на државата, кој верува дека Русија е опкружена со непријатели“.

Како и претседателот Путин, тој е близок до Руската православна црква. Се вели дека тој е ентузијаст за боречки вештини – како и претседателот Путин – откако во младоста тренирал карате и руската боречка вештина самбо.

Пред да стане вицепремиер, тој неколку години работеше како помошник на Путин. Пред тоа беше министер за економски развој. Тој, наводно, бил единствениот член на претседателовата економска елита што ја поддржал анексијата на Крим во 2014 година.

Путин во вторникот положи заклетва за петти претседателски мандат, откако победи на неодамнешните избори во Русија со 87 отсто од гласовите.

ТОП ВЕСТИ

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ